کشتن آمریکا بازداشت عربستان عربستانی

کشتن: آمریکا بازداشت عربستان عربستانی مقام آمریکایی شاهزاده بریتانیا اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اجتماعی دو- سوم دختران خواستار زندگی مجردی!

بر اساس آمار شرکت ملل متحد سن ازدواج در دنیا اوج رفته است و از حدود ۲۳ سال جهت زنان در سال ۱۹۷۰ به بالای ۲۵ سال و از حدود ۲۷ سال جهت مردان در ۱۹۷۰ به بالای ۳۱ س

دو- سوم دختران خواستار زندگی مجردی!

دو- سوم دختران خواستار زندگی مجردی!

عبارات مهم : زندگی

بر اساس آمار شرکت ملل متحد سن ازدواج در دنیا اوج رفته است و از حدود ۲۳ سال جهت زنان در سال ۱۹۷۰ به بالای ۲۵ سال و از حدود ۲۷ سال جهت مردان در ۱۹۷۰ به بالای ۳۱ سال در سال های اخیر رسیده هست. این آمار در کشورهای متفاوت تا ۱۰سال هم اختلاف دارد. در بعضی کشورهای آفریقایی جوانان، اغلب قبل از ۲۰ سالگی ازدواج می کنند.

در حالی که در کشورهای اسکاندیناوی اغلب تا ۳۰ سالگی هم ازدواج نمی کنند. در کشور ما هم وقایع حیاتی همچون موالید، ازدواج و طلاق با تغییرات متعدد همراه بوده هست. جهت مثال در سال های اخیر روند افزایشی تجرد قطعی در زنان خیلی زیاد از مردان بوده به طوری که طی سال های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ این شاخص جهت مردان حدود دو برابر شده است هست، ولی جهت زنان بیش از سه برابر بوده هست. در این میان هر از چند گاهی از سوی مسئولان و پژوهشگران تجرد قطعی در دختران و آمار آنها مطرح می شود. این در حالی است که تاکنون از سوی نهادهای مربوطه اقدامی جهت برطرف چالش های این افراد در جامعه انجام نشده هست. آنچه در ادامه می خوانید نظرات شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس و استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار «آرمان» راجع به پدیده تجرد قطعی در جامعه است.

دو- سوم دختران خواستار زندگی مجردی!

در کشور ما جمعیت افراد در معرض تجرد قطعی به چه میزان است؟ جمعیت این افراد در کشور چه روندی را در پیش دارد؟

تجرد قطعی یک پدیده هست. بر اساس مطالعات انجام شده است معمولا زحمت سنی 45 سالگی جهت زنان و 50 سالگی جهت مردان در بررسی میزان تجرد قطعی در نظر گرفته می شود؛ اگر تا این سن افراد مجرد باشند از این سن به بعد دیگر شانس ازدواج آنها به حداقل می رسد. این در حالی است که در سنوات گذشته این میزان در کشور دو درصد جهت زنان و سه در صد جهت مردان بوده هست. در گذشته سه درصد از افراد جامعه هرگز ازدواج نمی کردند. هر چند بعد از انقلاب در کشور و هنگامی که متولدین دهه 60 به سن ازدواج رسیدند، پدیده ای تحت عنوان مضیقه ازدواج به وجود آمد، به این معنا که دختران متولد در دهه 60 با پسران متولد دهه 50 باید ازدواج می کردند. در نتیجه به علت باروری های کنترل شده است در آن دوران تعداد پسران در برابر دختران اندک بود. در نتیجه بعضی از این دختران نیز مجرد ماندند. باید دانست جهت دختران میل به به مجرد ماندن به دلایل ادامه تحصیل، یافتن شغل مناسب و … هست. البته تعداد دختران و پسران بر اساس محاسبات جمعیت شناسی برابر هست، چون در کشور عزیزمان ایران اختلاف سنی چهار پنج سال بین زوج ها متداول هست، ولی هم اکنون اختلاف سنی به وجود آمده است.

بر اساس آمار شرکت ملل متحد سن ازدواج در دنیا اوج رفته است و از حدود ۲۳ سال جهت زنان در سال ۱۹۷۰ به بالای ۲۵ سال و از حدود ۲۷ سال جهت مردان در ۱۹۷۰ به بالای ۳۱ س

بر اساس محاسبات انجام شده است از سنین 40 سال به اوج حدود 300 تا 350 هزار نفر از دختران بعد از 40 سالگی مجرد باقی مانده اند. در این شرایط شانس ازدواج آنها به حداقل رسیده هست. البته 35 تا 39 ساله ها هم در این محاسبات مورد توجه قرار گرفته اند، ولی امید است که این افراد شانس ازدواج داشته باشند. جهت مردان پدیده مضیقه ازدواج بروز نکرده و هنوز دو درصد مجرد در بین آنها مشاهده می شود. این افراد سن ازدواجشان به تاخیر افتاده هست، ولی در نهایت در زحمت سنی 50 سالگی اغلب آنها ازدواج کرده اند.

در قضیه تجرد قطعی در بین زنان باید به این توصیه تاکید کرد که بعضی از آنها در قالب تجرد خود خواسته مورد بررسی قرار می گیرند. بعضی از آنها نیز به علت تجرد ناخواسته در این شرایط قرار گرفته اند. جهت مثال بعضی از این افراد با این توجیه که تمایلی به ازدواج ندارند خواستار ادامه زندگی به شکل مجردی هستند. در این میان بعضی از افراد نیز خواستار ازدواج هستند، ولی وقت ازدواج در آنها از بین رفته هست. جهت زنان وقت ازدواج یک دوره کوتاه دارد و اگر آن وقت از دست برود، دیگر وقت مناسب ایجاد نمی شود، به همین علت آنها در وقت ازدواجشان به هر دلیلی ازدواج نکرده و مجرد هستند.

بر اساس بررسی های انجام شده است میزان افراد خواستار ادامه زندگی به شکل مجردی و نداشتن شرایط جهت ازدواج به چه میزان است؟

به نظر بنده تقریبا دو- سوم این افراد به شکل خود خواسته زندگی مجردی را گزینش کرده اند. البته باید دانست که جهت هر دختری در هر سن و محدوده ای خواستگار می آید، ولی دختران در سنین 20 -22 تمایلی به ازدواج نداشته و خواستار ادامه تحصیل، یافتن شغل مناسب و به دنبال ارتقای توانمندی خود از لحاظ علمی هستند و با گذشت زمان، دایره همسرگزینی آنها محدود می شود، چون در آن سنین اغلب مردان متناسب با آنها ازدواج کرده و آنهایی که از این افراد تقاضای ازدواج می کنند تعدادشان اندک است.

دو- سوم دختران خواستار زندگی مجردی!

در این اوضاع زنان به علت وسواسی که در زمینه همسرگزینی پیدا کرده اند، به ازدواج تمایلی ندارند، چون هر چقدر که سن زیاد کردن می یابد، طبیعتا وسواس افراد نیز در گزینش همسر زیاد کردن می یابد. اغلب این افراد خواستار گزینش شایسته هستند و جهت خود معیارهای متعدد قائل هستند. از نظر بنده این تعداد به شکل خودخواسته زندگی مجردی را گزینش کرده اند.

در روزهای اخیر مساله ای تحت عنوان سندروم سیندرلا از سوی جامعه شناسان مطرح شده است هست. هنوز دختران ما بر این باورند که مردی با امکانات فراوان باید با آنها ازدواج کند. از سوی دیگر با زیاد کردن سن آنها در معرض مبتلا شدن به افسردگی هستند و تاکنون جامعه ما نتوانسته به نیاز این افراد پاسخگو باشد.

بر اساس آمار شرکت ملل متحد سن ازدواج در دنیا اوج رفته است و از حدود ۲۳ سال جهت زنان در سال ۱۹۷۰ به بالای ۲۵ سال و از حدود ۲۷ سال جهت مردان در ۱۹۷۰ به بالای ۳۱ س

این جمعیت در آینده نزدیک سالمند می شوند، اگر فردی به علت تحصیلات بالاتر، داشتن شغل مناسب و دیگر امکانات وسواس پیدا کرده و تمایلی به ازدواج ندارد، از پرسشها کمتری برخوردار هست. او تنهایی را حس نمی کند. بر اساس آمار حدود 200 هزار دختر در روستاها مجرد هستند، طبیعتا امکان ایجاد شغل جهت آنها اندک هست. معمولا این دختران تحت سرپرستی پدر و برادر هستند. در این میان شرکت ها و نهادهای حمایتی باید مداخله داشته باشند. این افراد نیاز مالی خواهند داشت و این مساله الزامی جهت خودکفایی و ایجاد شرایط جهت توانمندسازی هست. بخش قابل توجهی از دلایل بروز افسردگی ناشی از نگرانی فرد از آینده است و او نمی داند آینده اش چگونه می شود؟ طبیعتا دچار افسردگی و نگرانی می شود. باید توجه داشت که افراد شاغل هم با گذشت وقت افسرده می شود. حمایت ها و ارتباط با اعضای خانواده با این افراد با زیاد کردن سن کم کردن می یابد. آنها هم در برهه ای از وقت تنهایی را احساس می کنند. بنده بارها از دختران خواستار ازدواج با فردی مناسب هستم. آنها با دوری از تجمل گرایی و توجه به علاقه و عاطفه می توانند به شکل مناسب ازدواج کنند.

در این شرایط نهادهایی همچون بهزیستی چه خدماتی می توانند به این افراد ارائه دهند؟ چون در آینده ای نزدیک با سونامی سالمندی مواجه هستیم.

باید توجه به دختران مجرد دِه در اولویت برنامه های نهادهای حمایتی باشد. این دختران به علت نداشتن درآمد در دوران سالمندی با چالش های متعدد مواجه می شوند.

دو- سوم دختران خواستار زندگی مجردی!

با بررسی آمارها در کشور پدیده تجرد قطعی در کشور چگونه است؟

پدیده تجرد قطعی یک دوره حادثی است که در کشور بروز کرده و در آینده این مقوله کمرنگ می شود. با گذشت وقت تجرد قطعی همچون شرایط کنونی در جامعه نیست. در آینده حدود 400 هزار دختر تحت تجرد قطعی قرار می گیرند. به علت کم کردن میزان باروری تعداد دختران کمتری در دهه 70 می توانند با پسران بیشتری در دهه 60 ازدواج کنند و این مسئله برطرف می شود.

خانم دکتر در کشور مساله ازدواج با چالش های فراوان مواجه هست. جهت مثال دختران تحصیل کرده با امکانات فراوان از موقعیت های ازدواج نامناسب گله مند هستند. اغلب آنها می گویند خواستگار (مرد) از تمکن مالی برخوردار نیست و به امکانات زن تکیه می کند. این مساله یکی از چالش های دختران جهت ازدواج است که ترجیح می دهند، به شکل مجردی زندگی کنند.

اینطور نیست، هر سال 700 هزار ازدواج در کشور ما ثبت می شود. تعداد محدودی از افراد به این شیوه فکر می کنند. هنگامی که دختران ما در سنین بالاتر صاحب شغل می شوند، طبیعتا فرد خواستار ازدواج با آنها از تمکن مالی برخوردار هست. در کشور ما افراد دارایی های خود را به عنوان امتیاز به رخ طرف برابر می کشند و همین مساله باعث ترویج مادی گرایی در جامعه شده است هست. مساله مادی گرایی تمامی افراد جامعه را به نحوی دچار کرده هست. ازدواج در کشور عزیزمان ایران به معامله گری تبدیل شده است هست. افراد به جای اینکه به عشق، علاقه و دوستی بها دهند ازدواج را به معامله تبدیل کرده اند. هم اکنون نمی توان گفت که در جامعه ما فقط مردان این فکر را ندارند، بلکه زنان در جامعه ما بیش از مردان به ازدواج به عنوان یک معامله می نگرند. جهت مثال در مراسم خواستگاری خانواده دختر بیش از خانواده پسر به مهریه، هزینه های سنگین ازدواج و… توجه می کند. بنده اسم این شیوه رفتاری را تجمل گرایی و خودخواهی می گذارم، چون نمود این نحوه فکرها در ازدواج ها نمایان هست. در این میان باید نسل جوان را به راحت زیستی، ایجاد دوستی و علاقه در زندگی یکسان ترغیب کرد. بنده بارها در صحبت هایم بر این امر تاکید کرده ام که هنگامی که ازدواج با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود.

آرمان/ زهرا سلیمانی

واژه های کلیدی: زندگی | مردان | ازدواج | دختران | سن ازدواج | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog