کشتن آمریکا بازداشت عربستان عربستانی

کشتن: آمریکا بازداشت عربستان عربستانی مقام آمریکایی شاهزاده بریتانیا اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار بین الملل ترمز اصلاحات در عربستان کشیده شد

بازداشت فعالان فمنیست (فعال حامی حقوق زنان)، اصلاحات جنجالی محمد بن سلمان در عربستان را فرو می‌نشاند. 

ترمز اصلاحات در عربستان کشیده شد

ترمز اصلاحات در عربستان کشیده شد

عبارات مهم : آمریکا

بازداشت فعالان فمنیست (فعال حامی حقوق زنان)، اصلاحات جنجالی محمد بن سلمان در عربستان را فرو می نشاند.

به گزارش ایسنا، پایگاه اینترنتی آتلانتیک در مطلبی که به وسیله سایمون هندرسون، یکی از کارشناسان موسسه سیاست خاورنزدیک واشنگتن نوشته شده، آورده است: چند ماه است که عربستانی ها شاهد طوفان در عرصه روابط عمومی در این کشور بوده اند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان با دیدگاهش درخصوص یک ملت مدرن جدید، توجه دنیا را به خود جلب کرد. در این کشور کنسرت های زنده برگزار شد، سینماها گشایش پیدا کردند و خیلی اتفاقات دیگر برنامه ریزی شد. زنان می توانند در بازی های فوتبال جزو تماشاچیان باشند. سپتامبر گذشته محمد بن سلمان قول جسورانه ای جهت لغو ممنوعیت رانندگی جهت زنان در عربستان را داد که این قول قرار است از 24 ژوئن عملی شود.

ترمز اصلاحات در عربستان کشیده شد

با این حال آخرهای جمعه همه این لذت ها به یکباره رنگ باخت. گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینکه فعلان حقوق زنان در عربستان که به دنبال عوض کردن سیاست ها بودند بازداشت شده است و به زندان افتادند. تا صبحگاه امروز گزارش شده است که 13 نفر دستگیر شده است اند. اکثر آنها زن هستند. به غیر از مساله رانندگی، آنها علیه قانون اجبار به گرفتن رضایت مردان محرم درخصوص بسیاری از تصمیم های زنان عربستانی در زندگی نظیر مسافرت تبلیغ می کردند.

یکی از این بازداشت شده است ها “لجین الهذلول” بود که در سال 2016 در اجلاسی به نام اجلاس یک دنیا جوان، تصویری را گرفت که در آن هیچکس دیگری بجز “مگان مارکل” که اخیرا با شاهزاده هری، شاهزاده بریتانیایی ازدواج کرد، نبود.

بازداشت فعالان فمنیست (فعال حامی حقوق زنان)، اصلاحات جنجالی محمد بن سلمان در عربستان را فرو می‌نشاند. 

در عربستان چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟ محمد بن سلمان ممکن است بخواهد جلوی اعتراضات مردمی که به دنبال تغییرات سیاسی یا اجتماعی زیاد هستند را بگیرند. (در جریان تعطیلات آخر هفته یک مقام آمریکایی به من گفت این بازداشت ها در عربستان نشان دهنده سبک عملکرد شخصی این شاهزاده هستند حتی اگر که نام او به طور علنی با آنها مرتبط نباشد).

اصلاحات او همواره این احتمال را داشت که مخالفان را در داخل جامعه مردسالار عربستان که از تفسیر سفت و مشکل از اسلام تبعیت می کند جنبش کند. این نیاز آشکار جهت بازداشت زنان فعال حاکی از آن است که محمد بن سلمان مجبور شده است دوباره در طرح های بزرگش بازاندیشی کند.

در عربستان بعضی محمد بن سلمان را با صدام، دیکتاتور کشته شده است عراق تشبیه می کنند. آنها اغلب از او با عنوان “صدام خوب” یاد می کنند که به عنوان معاون مدیر جمهور، یکی از نیروهای محرک مدرنیزه سازی عراق در دهه 1970 بود و اینکه در آن وقت صدام به رغم بی رحمی، مورد احترام قرار داشت. با این حال او در دهه های 1980 و 1990 شروع به رعب افکنی گسترده کرد. من با عربستانی هایی که دلواپس هستند محمد بن سلمان از این روش پیروی کند، صحبت کرده ام .

ترمز اصلاحات در عربستان کشیده شد

یک روایت راجع به محمد بن سلمان که هر سفیری در ریاض می گوید روایت “گلوله” هست. هنگامی که محمد بن سلمان 22 سال داشت (حدودا 10 سال قبل) می خواست یک تجارت به راه بیندازد. در یک موقعیتی نیاز داشت که یک قاضی عربستانی یک سندی را جهت او امضا کند ولی این قراداد مشکلی داشت بنابراین قاضی از این کار سر باز زد.

براساس این ماجرا محمد بن سلمان یک گلوله از جیبش بیرون کشید و روی میز این فرد گذاشت و به او گفت یا شما این را امضا می کنید یا این نصیب شما خواهد شد. این مرد قرارداد را امضا کرد ولی بعدا شکایت محمد بن سلمان را نزد ملک عبدالله، پادشاه آن وقت مطرح کرد و او حضور محمد بن سلمان در دربار سلطنتی را ممنوع کرد.

بازداشت فعالان فمنیست (فعال حامی حقوق زنان)، اصلاحات جنجالی محمد بن سلمان در عربستان را فرو می‌نشاند. 

این داستان ها و نگرانی ها راجع به محمد بن سلمان نشان دهنده صورت نوظهوری در سلطنت عربستان است که کم طاقت بوده و به دنبال تغییرات عجولانه در این کشور سلطنتی هست. شاید این ولیعهد اکنون گمان می کند که جنبش اصلاحاتی که به راه انداخته از کنترل خارج شده است هست، شاید هم فکر می کند که بیش از حد سریع جلو می رود و نخبگان پیر را که اکنون نیاز به راضی شدن دارند، ناراحت کرده است.

شاید پدر او به او توصیه کرده – یا گفته شده است که به او توصیه کرده – که او باید از سرعت خود بکاهد. این امکان که محمد بن سلمان ممکن است با مخالفت های قدرتمندی در عربستان روبرو شود ماه گذشته میلادی در اجلاسی عربی به میزبانی ملک سلمان در شهر ظهران بروز پیدا کرد. این گردهمایی متمرکز بر تصمیم دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا جهت انتقال یافته کردن سفارت آمریکا در اسرائیل به شهر قدس بود. در بیانیه نهایی این اجلاس بسیاری از صحبت های معمول راجع به حمایت از فلسطینی ها مطرح شد. این چندان شگفت آور نبود. البته بجز این حقیقت که محمد بن سلمان (که در این اجلاس شرکت کرد ولی به عنوان یک نقش پشتیبان جهت پدرش) از یک تور سفر سه هفته ای به آمریکا بازگشته بود، در حالی که در آنجا مکررا شیفتگی جامعه میلیاردها و تجار و یهودیان آمریکا را برانگیخته بود.

ترمز اصلاحات در عربستان کشیده شد

محمد بن سلمان براساس گزارش ها به جامعه یهودیان آمریکا گفته بود که مساله آینده فلسطینی جزو 100 مساله اول عربستانی های عادی نیست. – این گفته براساس گزارش ها باعث شگفتی بسیاری از مردم شد. کسانی که با محمد بن سلمان دیدار کردند می گویند او در تعاملاتش حتی با کسانی که با آنها مخالف هست، مشابه بیل کلینتون، مدیر جمهور اسبق آمریکا عمل می کند. با این حال او به ندرت نظرش را عوض کردن می دهد. با این حال این ناگوار است لیکن او همچنین در حال مشهور شدن به خاطر گرفتن تصمیمات بد هست. از جمله این تصمیمات بد بازداشت سعد حریری، نخست وزیر لبنان، جنگ ادامه دار عربستان در یمن علیه حوثی ها، مناقشه دیپلماتیک با قطر و بازداشت حدود 400 شاهزاده و تاجر متهم به فساد در عربستان هست. علاوه بر آن اجرای سند دورنمای 2030 که سند تغییرات اقتصادی در عربستان است با سرعت لاک پشتی جلو می رود.

شاهکار این طرح فروش بخشی از شرکت نفت دولتی آرامکو عربستان است ولی این اتفاق به تاخیر افتاده هست. در این میان افشاگری های رسوا کننده ای علیه افراط گری های محمد بن سلمان در حال بروز است.

به نظر می رسد محمد بن سلمان واقعا علاقه مند به عوض کردن نیست. بازداشت این فعالان نشان دهنده ادامه همان شیوه واکنش‌ها عربستان در گذشته هست. در سال 1990 ده ها زن عربستانی به اتهام رانندگی در ریاض دستگیر شدند ولی عربستان امروز قرار است متفاوت باشد و قرار است محمد بن سلمان یک صورت سلطنتی متفاوت باشد. امیدهای دنیا به این است که او یک کشور عربستان مدرن به وجود آورد که بتواند خود را از قید و بندهای محافظه کارانه رها کند. بعد از این بازداشت های اخیر اکنون توانایی محمد بن سلمان جهت ارضا این امیدها زیر تردید قرار می گیرد.

واژه های کلیدی: آمریکا | بازداشت | عربستان | عربستانی | مقام آمریکایی | شاهزاده بریتانیا | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog